Jdi na obsah Jdi na menu
 


Virologie

light-virus-1.jpegVirus (virus = latinsky jed) je struktura nacházející se na hranici mezi živým a neživým (nebuněčný organismus).

Viry nejsou schopny samostatné existence bez hostitelské buňky, tedy přesněji nejsou schopny se bez hostitelské buňky reprodukovat. Buňka slouží pouze jen jako biologická továrna a sklad náhradních dílů potřebných pro vznik nových virů. Po splnění této role dochází k vypučení z buňky (a případně její destrukci) a nové viry se šíří dál i mimo napadený organismus.

Žádné virové onemocnění nelze léčit antibiotiky.

 Je známo přes 2000 druhů virů

Při napadení organismu virem dochází k rozmnožení viru uvnitř buněk (hostitelské buňky jsou následně vždy zničeny).

 Příkladný virus, aneb s čím se potýkají naše týmy a co nás (nedejbože) čeká...

ebola.jpegEBOLA
Představuje jednu z nejnebezpečnějších nákaz, s jakou se kdy lidstvo setkalo.
Různé kmeny viru Ebola způsobují epidemie s mírou úmrtnosti dosahující 50 až 90 %.

Mezi lidmi je virus přenášen přímým stykem s infikovanými tělesnými tekutinami jako jsou např. krev nebo sliny.

Inkubační doba viru Ebola činí od dvou dnů do čtyř týdnů (obvykle jde ale o záležitost 2-3 dnů. Symptomy se též liší, ale počátek nákazy je obvykle náhlý a je charakterizován vysokými horečkami, skleslostí, svalovými bolestmi, bolestmi v kloubech, bolestmi v oblasti břicha a bolestmi hlavy.

Častým symptomem je zvracení, průjem, poškození ústní části, zánět spojivek, krvácení jak vnitřní, tak i vnější, obvykle nejprve skrz trávicí ústrojí (často zaměňováno s příznaky úplavice či tyfu), posléze ze všech tělesných otvorů. Dochází k těžkému poškození vnitřních orgánů, zejména jater (lékaři provádějící pitvu zemřelých popisovali stav jejich jater slovy „jako namixovaná“, či „krvavá kaše“). Počet přeživších pacientů závisí na kmenu viru a na fyzické kondici pacienta. Smrt nebo postupné uzdravování nastává obvykle v rozmezí od šesti do deseti dnů.

 
 

 


Statistiky

Online: 1
Celkem: 7256
Měsíc: 27
Den: 2